strumica denes logo

ЕДНО ЛИЦЕ ОД СЕКИРНИК ДОБИ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ КОМЕНТАР НА ФЕЈСБУК!

Автор:

Датум:

февруари 9, 2023

Категории:

Хроника, Струмица

Автор:

Датум:

февруари 9, 2023

Категории:

Хроника, Струмица

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.П.(37) од струмичкото село Секирник, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. Тој, по објава од еден портал на социјална мрежа Фејсбук, постирал коментар со недолична и заканувачка содржина со што промовирал и поттикнувал омраза и насилство.