ПО 180 ДЕНА ПЕНТАГОН ГО ОБЈАВИ ОЧЕКУВАНИОТ ИЗВЕШТАЈ: „ЗАБЕЛЕЖАВМЕ 144 НЕОБЈАСНИВИ ПОЈАВИ“ – ДАЛИ СВЕТОТ Е ПРЕД НАЈГОЛЕМОТО ОТКРИТИЕ?

јуни 26, 2021

Владата на САД во петокот објави во многу очекуван извештај дека нема докази за постоење на вонземјани, но истовремено признава дека десетици феномени на кои биле воочени воени пилоти се необјасниви.

Голем извештај на американската влада за УАП, како што некогаш го нарекуваше НЛО, тврди дека воените и разузнавачките аналитичари немаат докази за да го објаснат феноменот на мистериозни летечки објекти или дали станува збор за напредни копнени технологии, атмосферски настани или за вонземјанин природата

Извештајот, доставен до Конгресот и објавен во јавноста, вклучува 144 опсервации за она што владата официјално го нарекува „неидентификуван летачки феномен“ или УАП и датира од 2004 година. Извештајот е објавен од Кабинетот на директорот на Националната разузнавачка служба во соработка со работната група на УАП предводена од морнарицата на САД.

„UAP јасно поставува проблем со безбедноста на летот и може да претставува предизвик за националната безбедност на САД“, се вели во извештајот, додавајќи дека феномените „веројатно немаат единствено објаснување“.

“Во ограничен број на инциденти, UAP, наводно, покажува невообичаени карактеристики на летот. Овие набудувања може да се резултат на грешки на сензорите, измама или погрешни перцепции на набverудувачите и да бараат дополнителна ригорозна анализа”, додаде тој.

Извештајот вклучува неколку случаи на УАП кои излегоа на виделина порано при објавувањето на видео записите на американската морнарица од страна на Пентагон, на кои се гледаат енигматски авиони на источниот и западниот брег на САД, со брзина и маневрирање што ги надминуваат познатите воздухопловни технологии и немаат видливи средства за погон.

Висок американски функционер, запрашан за можноста за вонземски објаснувања, рече: „Тоа не е целта на работната група, која ќе процени какво било пребарување за вонземски живот … За тоа не сме одговорни“.

„За предметните 144 извештаи, немаме јасни индикации дека има какво било вонземско објаснување за нив – но ние ќе одиме во насока каде и да не однесат податоците“, додаде тој.

Извештајот утврди пет потенцијални категории на објаснувања, и скоро сите случаи се необјасниви и подлежат на понатамошна анализа, велат американските власти кои сакале да останат анонимни, според „Јутарњи.хр“, за време на брифингот пред новинарите, зборувајќи за наодите на извештајот.

Меѓу категориите се, на пример, природните атмосферски појави и странските системи, но тука е и категоријата „други“.

За сите, освен за еден случај, 143 година, владата сè уште не донесе одлука дали може да се појави вонземјанско потекло, рече тие.

„Од податоците што ги имаме, немаме јасни индикации дека било кој од овие неидентификувани летачки феномени се дел од програмата за собирање странски (разузнавачки) информации и немаме јасни податоци што укажуваат на голем технолошки напредок на потенцијален противник“, велат тие рече на брифингот.

Во последниве години, владата го усвои UAP како омилен термин за поинаку познатите „неидентификувани летечки објекти“ или НЛО, долго поврзани со терминот вселенско летало вонземјани.

Извештајот е нарачан од Конгресот како дел од поширокото законодавство за разузнавање потпишано од поранешниот претседател Доналд Трамп во декември. Сенаторот Марко Рубио беше клучен за неговото нарачување.

„Со години, мажите и жените, за кои веруваме дека ќе ја бранат нашата земја, пријавуваа средби со неидентификувани авиони кои имаа супериорни можности, а со текот на годините, нивните сомневања честопати беа игнорирани и исмевани“, рече Рубио. „Овој извештај е важен прв чекор во каталогизацијата на овие инциденти, но тој е само првиот чекор“, нагласи тој.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: