Илон Маск повикува на итна акција заради вештачката интелигенција и заканата што таа ја претставува

март 7, 2023

Американскиот претприемач и најбогат човек на светот изјави дека неодамнешните откритија во развојот на вештачката интелигенција ги доближиле луѓето до технолошка сингуларност, време кога машините се попаметни од луѓето.

Од крајот на ноември, светот забележа голем напредок во вештачката интелигенција (AI). Овој напредок беше поттикнат од четботот ChatGPT, развиен од стартапот „OpenAI“, чие истражување е финансирано од милијардери како Маск и Питер Тиел.

ChatGPT е чет-бот способен да разговара со луѓе за речиси секоја тема. Обезбедува јасни, брзи, концизни одговори, што ги прави интеракциите подобри од оние со класичните интернет пребарувачи од типот „Google“. Оваа промена на игра освои милиони потрошувачи ширум светот. Како што рече „OpenAI“ минатиот месец, целта е многу брзо да се постигне вештачка генерална интелигенција (AGI).

Системи кои работат подобро од луѓето

AGI се однесува на системи со вештачка интелигенција кои можат да имитираат луѓе – во суштина, чет-ботови или роботи кои можат да ги извршуваат сите задачи што луѓето можат да ги направат, па дури и подобро. Ова е целта што ја следат играчите на секторот, а последиците за човештвото можат да бидат огромни, пишува Thestreet.com.

Како и другите, Маск предупреди дека AI и AGI се поопасни од нуклеарното оружје и ги повика властите да го регулираат секторот.

„Под AGI подразбираме високо автономни системи кои ги надминуваат луѓето во економски највредните задачи“, рече OpenAI во блог пост во средината на февруари.

„Се поблиску до сингуларноста“

Според Маск, извршен директор на „Тесла“ и основач на компанијата специјализирана за вештачка интелигенција „Неуралинк“, веќе сме во напредна фаза. Се чини дека мисли дека сме се поблиску до сингуларноста, односно времето кога технолошката еволуција води до појава на машини кои се поинтелигентни од луѓето.

Единственоста значи и дека технолошкиот процес е толку брз што би ја надминал способноста на луѓето да го контролираат, предвидат и разберат. Маск смета дека се уште има време да се дејствува за да не ја преминат границата која треба да влијае на иднината на човековата цивилизација. Тој само лансираше некаков повик за акција.

„Нешто треба да се направи“, објави тој на „Твитер“ во саботата, приложувајќи слика од познатиот постер од 1915 година на англискиот илустратор Савил Ламли со наслов „Тато, што правеше во Големата војна?“.

Во оригиналниот постер, таткото седи на стол со ќерката во скутот и држи отворена книга, додека момче си игра со фигури на подот. Постерот беше користен во кампањата за регрутирање во Првата светска војна за да ги поттикне Британците да се приклучат на војната што започна претходната година. Прашањето што се поставува, како што се испоставува, е што ќе ги праша детето своите родители еден ден, кога војната ќе заврши.

„Тато, што правеше во сингуларноста?

Во својата верзија, Маск го замени лицето на својот татко со своето. Лицата на децата целосно се сменија. Девојчето има некаков превез преку косата додека лицето и е искривено, а момчето е изменето и изгледа како половина човек – половина машина. Се промени и прашањето: „Тато, што правеше во сингуларноста?“.

Маск не додаде ништо повеќе

Уште во 2014 година, тој предупреди дека вештачката интелигенција е „потенцијално поопасна од нуклеарното оружје“. Тој, наводно, работи и на развивање на сопствен четбот. Сам повикува на регулирање на вештачката интелигенција, но допрва треба да каже што треба да направиме за да спречиме ботовите и чет-ботовите да ја преземат контролата.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: