(ВИДЕО) Импресивна вoeна моќ: Русија се пофали со најновите достигнувања во вoeнaта технологија!

мај 9, 2021

По повод 76-годишнината од крајот на Втората светска војна, на Црвениот плоштад во Москва се одржува Парадата на победата

Оваа година пешадиската колона ќе ја формираат 37 парадни единици со повеќе од 12,5 илјади војници. Механизираната колона се состои од повеќе од 190 модели на воена опрема, вклучително и разни видови руски тенкови, пет типа оклопни возила од семејството „Тајфун“, борбени возила за пешадија, тактички ракетен систем „Искандер М“, ракетен систем со повеќе барели “ Торнадо С “, самооден хаубиц„ Мста С “, артилериски систем„ Коалиција СВ “и многу други.

Акробатските тимови „Руски витези“ и „Свифтс“ во авиони Су-30СМ и Миг-29, „Беркути“ во хеликоптери Ми-28Н, екипи на стратешки ракетни носачи Ту-160 и Ту-95МС, воени транспортни авиони ќе учествуваат во воздушен дел од воената парада.Авиони Ил-76, ловци Су-35С, бомбардери Су-34 и Су-24М, хеликоптери Ми-26, Ми-8, Ка-52, екипи на авиони Миг-31К и Су-57 и Авиони за напад Су-25.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна:

НАЈНОВИ ВЕСТИ