ДО КРАЈОТ НА ЈАНУАРИ УШТЕ ЕДЕН ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД – ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ОСТАНИТЕ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА!

јануари 9, 2024

Јануари е месец со најмногу празници и неработи денови.

До крајот на јануари имаме уште еден неработен ден. 19 јануари (петок), кога се слави Богојавление (Водици) е неработен за православните верници.

За граѓаните припадници на српската заедница во РСМ, неработен ќе биде 27 јануари (сабота), Свети Сава.

Во февруари и март нема неработни денови.

Во април неработен е 10 април (среда) кога се одбележува првиот ден од Рамазан Бајрам.

Во мај доаѓа големиот христијански празник Христовото воскресение – Велигден, па така неработен ден е 6 мај (понеделник) што значи ќе имаме продолжен викенд. За правсолавните христијани неработен ќе биде и Велики Петок.

Први мај – Денот на трудот и 24 мај (петок) „Св. Кирил и Методиј“- Ден на сесловенските просветители, ќе бидат неработен ден за сите граѓани.

За сите граѓани неработни денови до крајот на 2024 година ќе бидат:

– 02 август (петок), Ден на Републиката,

– 8 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден

– 11 октомври (петок), Ден на народното востание,

– 23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба

– 8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За православните христијани неработи денови ќе бидат:

21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,

– 28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: