Home

Perdormire
Рецепти

РЕЦЕПТ: НАЈВКУСНИТЕ ТОПЧИЊА СО СИРЕЊЕ, ДЕЦАТА ГИ ОБОЖАВААТ!

Home

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 400 гр. кисело млеко
 • 1 лажиче сода
 • 1 лажиче сол
 • 200 гр. сирење
 • 500 гр. брашно
 • маргарин

ПОДГОТОВКА:

 1. Се оставаат сите состојки на собна температура еден час.
 2. Се става во длабок сад киселото млеко и содата, па се чека малку да се активира, се става сол и рендано сирење в о смесата, па постепено брашно.
 3. Се меси тесто кое не треба да лепи на раце.
 4. Се прават топчиња, се редат на плех со хартија намачкан со маргарин, со растојание.
 5. Се прави мала вдлабнатина во секој круг и се става парче маргарин.
 6. Се печат на 180 степени на загреана рерна додека не поруменат.