Home

Perdormire
Култура

Славчо Попоски: ДОАЃА МНОГУ СНЕГ НА БАЛКАНОТ!

Home
Karlovac, 081212.
U vecem dijelu Hrvatske nocas je pao obilan snijeg pracen jakim vjetrom te prouzrocio probleme stanovnicima i kolaps u prometu.
Snijeg zameo autocestu A1 Zagreb – Split.
Foto: Mario Pusic / Cropix

Во следните часови над Јадранот ќе се формира секундарен но плиток циклонски систем кој во следните денови во најголем дел од Балканскиот Полуостров ќе условува поинтензивни снежни врнежи со што речиси насекад ќе дојде до формирање на позначителна снежна покривка.

На пониските места ќе се формира снежна покривка од 10 до 30 сантиметри, на некои места и повеќе додека на планинските дури до околу 50 сантиметри – локално и повеќе.

Поради ваквата ситуација граѓаните доколку овие денови планираат да патуваат во регионот да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и задолжително со себе да си понесат зимска опрема, оние пак кој се лубители на зимскиот спорт следните денови тоа можат да го направат на скијачките центри низ регионот.

Што се однесува пак до снегот во Македонија, засега во значителни количества не го очекуваме освен во вид на провејување како што и најавивме уште пред неколку денови и ќе го има во вид на локално провејување денес (четврток) попладне и навечер како и утре (петок) особено претпладнето.

Подготви: Славчо Попоски