strumica denes logo

РЕЦЕПТ: Најсочната и најздравата туна салата

Автор:

Датум:

јули 4, 2019

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

јули 4, 2019

Категории:

Култура

СОСТОЈКИ

 • 1 марула
 • 1 домат
 • 1 туна конзерва
 • 50 грама пченка
 • 50 грама маслинки
 • 1 краставица
 • сол и зачини по желба

НАЧИН НА ГОТВЕЊЕ

 1. Марулата ја миеме и ја оставаме да се исцеди.
 2. Краставиците ги миеме и ги лупиме.
 3. Доматот го миеме и сечкаме на ситни парчиња, а маслинките ги сечкаме на кругчиња.
 4. Замрзнатата пченка ја вариме според упатството на кесичката. Ставете ги сите состојки во сад за сервирање на салати.
 5. Потоа промешуваме и додаваме малку сол, масло за јадење и другу зачини по вкус. Најодозгора ставете ја исцедената конзерва туна. Исцедете и сок од свеж лимон и додајте го во салатата.