strumica denes logo

КИРЕ КАЧOРОВ ГО ФАТИ СВЕТИОТ КРСТ ВО НОВО СЕЛО!

Автор:

Датум:

јануари 19, 2019

Категории:

Култура

Автор:

Датум:

јануари 19, 2019

Категории:

Култура

Православните христијани во Македонија денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Во храмовите на Македонската Православна Црква се одржуваат литургии, а денеска традиционално се фрла крстот во македонските реки, езера и водни површини.

Годинава, најбрзиот во водите на Ново Село беше Кире Кацоров. Доби голем број честитки од присутните како и од општината. Честитки и од тимот на Струмица Денес.