strumica denes logo

(ВИДЕО) СВЕДОШТВО НА ЗЕМЈОДЕЛЕЦ: Ја фрлаат зелката поради нејзината цена: Земјоделците од струмичко имаат големи маки

Автор:

Датум:

април 18, 2018

Категории:

Хроника

Автор:

Датум:

април 18, 2018

Категории:

Хроника

Земјоделците од струмичко поминуваат низ голгота. Како што велат тие, власта остана глува на нивните барања, па она на што работат цела година, наместо да го продадат и да заработат, принудени се да го фрлат.

Овој земјоделец вели дека за нив е најважно да се дефинира цената на зелката. Барале средба со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски од СДСМ, но тој ниту ги контактирал, ниту ги посетил.

Им било ветено дека килограм зелка ќе се откупува за 17-20 денари, а моменталната цена е само 8 денари. Чекајќи ја исплатата дури и за толку ниска цена, овие земјоделци остануваат без пари.

Огромни количини на зелка фрлија како знак на револт и аларм до институциите, дека нешто мора да превземат за да им помогнат.

Сведоштвото на земјоделец од струмичко, погледнете го во видеото во продолжение: