Perdormire
Хроника

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ: СТРУМИЦА ВТОР ГРАД ПО НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА, ДВЕ ЛИЦА НА 29 И 44 ГОДИНИ ПОЧИНАА!

Во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 50

-Куманово 6

-Штип 4

-Прилеп 5

-Тетово 7

-Струга 3

-Велес 1

-Битола 4

-Охрид 2

-Гостивар 1

-Струмица 9

-Крива Паланка 1

-Кочани 1

-Берово 1

-Делчево 2

-Кичево 1

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

-Скопје 46

-Штип 6

-Прилеп 8

-Тетово 9

-Велес 1

-Охрид 3

-Гевгелија 1

-Струмица 2

-Крива Паланка 2

-Кочани 2

-Македонски Брод 5

-Пехчево 4

-Берово 4

-Виница 2

-Делчево 6

-Свети Николе 1

-Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925, бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846.