Home

Perdormire
Струмица Хроника

ЛИЦЕ ОД СТРУМИЦА ПРОДАЛО 19 ЛАЖНИ ПЦР ТЕСТОВИ ПО 1.000 ДЕНАРИ НА ПАТНИЦИ КОИ ПАТУВАЛЕ КОН ГЕРМАНИЈА!

Home

Денеска (09.10.2021) од страна на полициски службеници од СВР Куманово-Одделение за криминалистичка полиција-Отсек за економски криминалитет, извршена е контрола на автобус на туристичка агенција кој патува на релација од Република Северна Македонија кон С.Р.Германија, при што од вкупно 50 патници кои се превезувале, кај 19 од нив откриени се 19 фалсификувани ПЦР тестови. По извршени проверки на тестовите било констатирано дека станува збор за фалсификувани тестови, кои биле набавени од едно лице од Струмица, по цена од 1.000 денари по тест. По комплетно расчистување и документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни пријави.