Home

Perdormire
Здравје

ВО СТРУМИЦА РЕГИСТРИРАНИ РЕКОРДНИ 21 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19!

Home

Во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 98

– Куманово 11

– Штип 7

– Прилеп 12

– Тетово 2

– Струга 9

– Велес 3

– Битола 5

– Охрид 5

– Кавадарци 4

– Гостивар 5

– Гевгелија 5

– Струмица 21

– Крива Паланка 2

– Радовиш 9

– Кочани 11

– Пробиштип 1

– Демир Хисар 1

– Берово 9

– Валандово 4

– Виница 2

– Делчево 2

– Свети Николе 12

– Кичево 1

– Неготино 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од:

– Скопје 39

– Куманово 4

– Штип 2

– Прилеп 3

– Тетово 3

– Струга 4

– Велес 7

– Битола 3

– Охрид 3

– Кавадарци 2

– Гостивар 6

– Гевгелија 2

– Струмица 10

– Пробиштип 1

– Демир Хисар 1

– Македонски Брод 1

– Берово 1

– Делчево 1

– Кичево 2

– Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 193.652 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18602, бројката на оздравени пациенти е 15264, на починати е 753, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2585.