ВО ИНСТИТУЦИИТЕ ЌЕ МОЖЕТЕ И БЕЗ ВАКЦИНА – ЗАСЕГА НЕМА ОДЛУКА!

август 8, 2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција појасни дека забранетиот влез за невакцинирани од 16 август ќе важи само за организираните настани и за угостителските објекти, како на затворено така и на отворено. Влезот че биде слободен само ако има помалку од 30 присутни, но за тоа кој ќе ги брои ќе се договорат надлежните институции со координација за протоколите во наредната недела.

– Тоа важи само за настани и угостителски објекти и на затворено и на отворено. Нема одлука за институциите. Апелирам до сите приватни и државни институции кои работат со голема бројка на луѓе, истите да ги поттикнат вработените да се вакцинираат, рече Филипче пред новинарите.

Министерот смета дека рок од само една недела е разумен период да се реорганизираат настаните и оние кои планирале свадби и подвлече дека вакцината е единствениот механизам со кој може да се смени сликата на пандемијата.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: