Home

Perdormire
Здравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ СО НОВА ОБЈАВА: ВО СТРУМИЦА ДЕНЕСКА РЕГИСТРИРАНИ 4 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНА ВИРУС!

Home

Во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 48

-Куманово 21

-Дебар 2

-Штип 15

-Прилеп 1

-Струга 1

-Битола 7

-Кавадарци 9

-Гостивар 4

-Гевгелија 1

-Струмица 4

-Кочани 4

-Пробиштип 2

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 4

-Берово 1

-Виница 7

-Свети Николе 3

-Кичево 5

-Неготино 1

Починати се два пациенти, пациент од Скопје(88г.) во болнички услови и пациентка од Кичево(80г.) вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти од:

-Скопје 37

-Куманово 27

-Штип 56

-Прилеп 3

-Тетово 5

-Битола 1

-Кавадарци 4

-Гостивар 14

-Гевгелија 5

-Радовиш 2

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Свети Николе 11

-Кичево 7

-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 120950 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12357, бројката на оздравени пациенти е 8662, на починати е 532, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3163.