Home

Perdormire
Здравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА!

Home

– Пред година и пол го регистриравме првиот ковид случај го паметам тој ден имавме две прес конференции од оваа иста говорница, од тој ден секогаш стоев отворено и транспарентно соопштувајчи ги добрите и лоши вести. Никогаш не бегав од критика, не должев одговор. Сите одлуки кои ги донесовме беа со една единствена цле да се заштити здравјето на грааните. Последната трагедија во Тетово многу ме погоди, жалам за загинатите, сочувствувам со семејствата, нема зборови тоа да се опише и да се надомести загубата. Како лекар и министер имам интегритет и од морални причини понудив оставка од премиерот Зоран Заев, рече Филипче.

Пред Филипче оставки дадоа двајцата раководители на тетовската болница, директорот Флорин Бесими и економскиот директор Артан Етеми, но и заменик министерот за здравство Илир Хасани.

Сите тројца, како што наведоа оставка даваат од морални причини по несреќата од тетовската ковид болница каде во пожар животот го загубија 15 лица.