ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ: ВО СТРУМИЦА ПОВТОРНО ДВА НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНА ВИРУС!

август 19, 2020

Во последните 24 часа се направени 1902 тестирања, а регистрирани се 108 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 45

-Куманово 18

-Дебар 1

-Штип 11

-Прилеп 3

-Тетово 2

-Струга 4

-Велес 4

-Гостивар 9

-Струмица 2

-Виница 2

-Делчево 4

-Свети Николе 3

Починати се двајца пациенти од Куманово (64г и 72г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 112 оздравени пациенти од:

-Скопје 32

-Дебар 1

-Штип 20

-Прилеп 4

-Тетово 4

-Велес 3

-Битола 5

-Гостивар 11

-Кочани 2

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 8

-Свети Николе 9

-Кичево 12

Досега во земјата се направени вкупно 130.840 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13076, бројката на оздравени пациенти е 9625, на починати е 551, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2900.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: