Home

Perdormire
Здравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ: ДЕНЕСКА СТРУМИЦА Е ТРЕТ ГРАД ПО НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНА ВИРУС, ДУРИ 11 НОВИ!

Home

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 43

-Куманово 10

-Дебар 3

-Штип 4

-Прилеп 9

-Тетово 12

-Струга 7

-Велес 2

-Битола 3

-Охрид 1

-Кавадарци 3

-Гостивар 9

-Гевгелија 2

-Струмица 11

-Крива Паланка 1

-Радовиш 2

-Кочани 5

-Македонски Брод 1

-Виница 3

-Делчево 2

-Свети Николе 3

-Кичево 2

-Ресен 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациенит од:

-Скопје 66

-Куманово 8

-Штип 9

-Прилеп 7

-Тетово 8

-Велес 3

-Битола 3

-Охрид 1

-Гостивар 8

-Гевгелија 1

-Струмица 1

-Кочани 2

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 3

-Пехчево 1

-Делчево 5

-Свети Николе 5

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 164.639 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15694, бројката на оздравени пациенти е 13128, на починати е 646, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1920.