Perdormire
Здравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ ДЕКА ВО СТРУМИЦА ДЕНЕСКА ИМА НОВ СЛУЧАЈ НА КОРОНА!

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 65

– Куманово 14

– Дебар 6

– Штип 21

– Прилеп 3

– Тетово 12

– Струга 5

– Велес 12

– Битола 7

– Охрид 4

– Кавадарци 7

– Гостивар 14

– Струмица 1

– Крива Паланка 1

– Радовиш 4

– Кочани 5

– Пробиштип 3

– Демир Хисар 2

– Македонски Брод 4

– Свети Николе 3

– Кичево 6

– Неготино 1

Починати се 4 лица, пациент од Скопје (70г.), пациент од Гостивар (58г.), пациент од Куманово (51г.) и пациент од Македонски Брод (66г.). Два пациенти се починати во болнички услови, два се починати вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 оздравени пациенти од:

– Велес 2

-Битола 6

– Демир Хисар 1

– Македонски Брод 1

– Кичево 3

– Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 113619 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11754, бројката на оздравени пациенти е 7622, на починати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3609.