Home

Perdormire
Здравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ ДЕКА ДЕНЕСКА ИМА РЕГИСТРИРАНО ДУРИ 175 НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНА ВИРУС!

Home

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 131

– Куманово 24

– Штип 2

– Прилеп 2

– Тетово 5

– Струга 2

– Велес 4

– Охрид 1

– Гостивар 2

– Свети Николе 2

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72г). Во ГОБ „8 септември“ починаа тројца пациенти од Скопје- пациентка (60г) примена на 5 јуни, пациент (64г) примен на 8 јуни и пациент (59г) примен на 8 јуни и еден пациент од Гостивар (72г) примен на 30 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти.

– Скопје 12

– Штип 1

– Тетово 3

– Велес 2

Досега во земјата се направени вкупно 40004 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3538, бројката на оздравени пациенти е 1682, на починати е 169, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1687.