strumica denes logo

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ИЗЈАВИ ДЕКА ВО АВГУСТ ИЛИ СЕПТЕМВРИ БИ МОЖЕЛЕ ДА ПРОГЛАСИМЕ КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА!

Автор:

Датум:

јуни 28, 2021

Категории:

Здравје

Автор:

Датум:

јуни 28, 2021

Категории:

Здравје

Ако епидемиолошката состојба остане стабилна, во август или на почетокот на септември би можеле да прогласиме крај на епидемијата, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната трибина на тема „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“.

Разговорот се одвиваше на теми поврзани со делта вирусот (индиски сој), очекувањата, припремата и капацитетите, планот за имунизација и како истата ефективно да се спроведе во нашата земја.

„За да се прогласи крај на една епидемија треба два циклуси репродуктивни по 14 дена да нема дијагностицирано случаи и има некои предвидувања кај нас како тоа би можело да се случи, ако продолжат овие трендови. Тоа би се случило во месец август или можеби на почетокот на септември“, рече министерот.

Со оглед на тоа што има многу малку новодијагностицирани случаи на 100.000 жители, во моментов таа бројка е под 10, односно сегашната епидемиолошка состојба е стабилна. Болниците се празни, а само мал број на пациенти се лекуваат на Инфективната Клиника. Но системот е подготвен да одговори со болнички капацитети и со се’ што би било потребно во случај на нов, непредвиден епидемиолошки бран.

„Околу 15-20 јули стартува теренската вакцинација во околните места на здравствените домови. Во комуникација со матичните лекари, Здравствените домови ќе ја спроведуваат вакцинацијата преку регрутирање на податоци од тоа колку од прикрепените пациенти се вакцинирани се со цел да се опфатат и останатите. На некој начин, секој Здравствен дом ќе биде регионален центар“, рече Филипче.

Министерот истакна дека на добар пат сме да постигнеме што поголем опфат на вакцинирани граѓани. Заклучно со викендов околу 300.000 граѓани се вакцинирани во нашата држава, од кои 215.000 се ревакцинирани, а дадени се 500.000 дози на вакцини. Во моментов располагаме со доволен капацитет на вакцини, вклучувајќи ги новопристигнатите 500.000 дози на Синовак и 100.000 дози Фајзер. Веќе од утре кинеските вакцини ќе бидат дистрибуирани во сите центри низ државава, со што планирано е помеѓу 10.000-15.000 дози да се аплицираат како прва доза во следните две до три недели со што значително ќе се забрза процесот на имунизација и ќе се извакцинираат сите граѓани пријавени преку веб-страната vakcinacija.mk.