Perdormire
Здравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ И ДЕНЕСКА ОБЈАВИ НОВ СЛУЧАЈ НА КОРОНА ВИРУС ВО СТРУМИЦА, ДЕНЕСКА БРОЈКАТА НА НОВИ РЕГИСТРИРАНИ Е 103!

Во последните 24 часа се направени 841 тестирање, а регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 46

– Куманово 6

– Штип 6

– Прилеп 2

– Тетово 17

– Струга 9

– Велес 3

– Битола 1

– Охрид 3

– Кавадарци 1

– Гостивар 1

– Струмица 1

– Свети Николе 1

– Ресен 6

Починати се пет лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово (80г), хоспитализиран на 5 јуни.

На Клиника за гастроентерохепатологија почина пациентка од Скопје (74г). Во ГОБ „8 септември“ починаа две лица од Скопје, пациентка (73г.) примена на 11 јуни и пациентка (45г) примена на 2 јуни. Во Клиничката болница во Тетово почина пациент од Тетово (65г) хоспитализиран на 6 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 13 оздравени пациенти.

– Скопје 10

– Прилеп 2

– Тетово 1

Досега во земјата се направени вкупно 43.881 тестирање на ковид-19. Од направените тестирања во изминатото деноноќие 123 се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Охрид, каде се потврдени 4 позитивни случаи, два во Штип и два во Охрид.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4157, бројката на оздравени пациенти е 1723, на починати е 193, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2241.