Home

Perdormire
Здравје

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ГИ ОБЈАВИ БРОЈКИТЕ ЗА НОВОЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД-19: ВО СТРУМИЦА РЕКОРДНИ 21 НОВ РЕГИСТРИРАН СЛУЧАЈ!

Home

Во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 184

-Куманово 13

-Дебар 1

-Штип 13

-Прилеп 12

-Тетово 19

-Струга 6

-Велес 4

-Битола 10

-Охрид 4

-Кавадарци 5

-Гостивар 4

-Гевгелија 5

-Струмица 21

-Крива Паланка 5

-Радовиш 11

-Кочани 17

-Пробиштип 2

-Македонски Брод 1

-Берово 3

-Валандово 3

-Виница 2

-Делчево 4

-Свети Николе 11

-Кичево 3

-Неготино 1

Починати се 3 лица, од Охрид (73г.), Гостивар (62г.) и Радовиш (72г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 106 оздравени пациенти од:

-Скопје 35

-Куманово 12

-Дебар 2

-Штип 3

-Прилеп 16

-Тетово 6

-Струга 3

-Велес 4

-Битола 4

-Охрид 4

-Кавадарци 1

-Гостивар 1

-Гевгелија 1

-Струмица 4

-Крива Паланка 3

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 2

-Свети Николе 2

-Кичево 1

-Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 201512 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19777, бројката на оздравени пациенти е 15855, на починати е 775, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3147.