УШТЕ ЕДНО ЛИЦЕ ОД СТРУМИЦА ПОЗИТИВНО НА КОВИД-19, ДЕНЕСКА ДУРИ 534 ОЗДРАВЕНИ ПАЦИЕНТИ!

јули 31, 2020

Во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 36

– Куманово 11

– Дебар 2

– Штип 11

– Прилеп 1

– Тетово 14

– Струга 8

– Велес 4

– Битола 2

– Кавадарци 5

– Гостивар 16

– Струмица 1

– Крушево 1

– Кочани 1

– Пробиштип 2

– Македонски Брод 1

– Виница 6

– Свети Николе 1

– Кичево 15

– Ресен 1

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 534 оздравени пациенти од:

– Скопје 353

– Куманово 61

– Дебар 17

– Штип 27

– Прилеп 5

– Тетово-17

– Струга 4

– Велес 4

– Охрид 3

– Гостивар 14

– Струмица 4

– Крушево 1

– Кочани 2

– Пробиштип 8

– Свети Николе 5

– Кичево 7

– Ресен 2

Во денешните регистрирани оздравени лица најголем број од оздравените се лица од изминатиот период пријавени збирно од локалните центри за јавно здравје кон ИЈЗ.

Починати се 6 лица, пет пациенти од Скопје (66, 67, 34, 67 и 86 години) и пациент од Кочани (76 г.). Пет пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Досега во земјата се направени вкупно 102317 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10754, бројката на оздравени пациенти е 6554, на починати е 486, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3714.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: