ТРОЈЦА НОВИ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ДЕНЕСКА ВО СТРУМИЦА!

септември 3, 2020
Nurse wearing respirator mask holding a positive blood test result for the new rapidly spreading Coronavirus, originating in Wuhan, China

Во последните 24 часа се направени 1756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 46

-Куманово 17

-Дебар 3

-Штип 13

-Прилеп 12

-Тетово 11

-Струга 4

-Велес 3

-Битола 4

-Охрид 2

-Кавадарци 2

-Гевгелија 2

-Струмица 3

-Крива Паланка 2

-Радовиш 2

-Кочани 7

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 2

-Пехчево 6

-Берово 4

-Виница 3

-Делчево 12

-Кратово 2

-Свети Николе 3

Нема починати пациенти.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациент од:

-Скопје 59

-Куманово 34

-Дебар 28

-Штип 15

-Прилеп 6

-Тетово 6

-Струга 6

-Велес 4

-Битола 1

-Охрид 6

-Кавадарци 6

-Гостивар 17

-Радовиш 1

-Кочани 1

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 7

-Македонски Брод 6

-Берово 2

-Виница 7

-Делчево 1

-Свети Николе 1

-Кичево 4

-Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 153.462 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14762, бројката на оздравени пациенти е 11965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2191.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: