Home

Perdormire
Здравје

СТРУМИЦА И ДЕНЕСКА СО ПОГОЛЕМА БРОЈКА – 5 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19!

Home

Во последните 24 часа се направени 1574 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 43
– Куманово 11
– Дебар 1
– Штип 4
– Прилеп 8
– Тетово 4
– Струга 5
– Велес 1
– Битола 1
– Охрид 4
– Гостивар 10
– Гевгелија 3
– Струмица 5
– Крива Паланка 5
– Кочани 2
– Пробиштип 3
– Македонски Брод 1
– Пехчево 3
– Берово 3
– Делчево 7
– Кратово 1
– Кичево 2

Починати се 5 лица, пациентка од Куманово (61г), пациент од Штип (81г) и двајца пациенти од Гостивар (76г и 81г) и еден пациент од Прилеп (53г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациент од:
– Скопје 37
– Штип 6
– Тетово 5
– Струга 2
– Велес 4
– Битола 5
– Охрид 3
– Кавадарци 1
– Гостивар 14
– Крива Паланка 4
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 1
– Берово 3
– Виница 1
– Делчево 3
– Свети Николе 3
– Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 156.522 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14998, бројката на оздравени пациенти е 12149, на починати е 614, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2235.