Perdormire
Здравје

СИТУАЦИЈАТА СЕ ВЛОШУВА: 241 НОВИ РЕГИСТРИРАНИ СЛУЧАИ, ЕДНО ЛИЦЕ ОД СТРУМИЦА ПОЧИНА, ЧЕТВОРИЦА СЕ НОВОЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19!

Во последните 24 часа се направени 1700 тестирања, а регистрирани се 241 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 73

– Куманово 10

– Дебар 1

– Штип 60

– Прилеп 5

– Тетово 32

– Струга 3

– Велес 1

– Битола 3

– Охрид 2

– Гостивар 14

– Гевгелија 6

– Струмица 4

– Крива Паланка 3

– Радовиш 3

– Крушево 1

– Кочани 8

– Пробиштип 1

– Демир Хисар 2

– Виница 1

– Кратово 1

– Свети Николе 5

– Кичево 2

Починати се 8 лица, по двајца пациенти од Скопје, Тетово и Струга, еден пациент од Гостивар и еден од Струмица.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравени лица.

– Скопје 40

– Битола 1

– Пробиштип 1

– Демир Хисар 1

– Кичево 1

– Ресен 7

Досега во земјата се направени вкупно 84916 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9026, бројката на оздравени пациенти е 4727, на починати е 414, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3885.