„ЧОВЕКОТ ТЕХНОЛОГИЈА“ ИЛОН МАСК, ПОВТОРНО НАЈБОГАТ ВО СВЕТОТ – ГО НАДМИНА ЏЕФ БЕЗОС И МУ ИСПРАТИ СРЕБРЕН МЕДАЛ!

октомври 3, 2021
Elon Musk, founder of SpaceX, with the company’s Falcon Heavy rocket at Launch Pad 39A at NASA’s Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Fla., on Monday, Feb. 5, 2018. The rocket’s test launch, scheduled for Tuesday, Feb. 6, will carry a Tesla Roadster into space. (Todd Anderson/The New York Times)

Елон Маск објави дека му испратил на Џеф Безос сребрен медал и „џиновска статуа“ на бројот 2, откако го престигна во рангирањето на најбогатите луѓе во светот.

Претходно оваа недела, според „Forbes“, Маск стана третата личност во светот што ја надмина границата од 200 милијарди долари.

„Му испраќам на Џефри Б. огромна статуа со бројот 2, како и сребрен медал“, рече Маск за магазинот Форбс во е -пошта.

Безос стана првата личност во историјата што ја надмина границата од 200 милијарди долари. Основачот на „Amazon“ го постигна ова во август.

Неодамна, истото го направи и најбогатиот Европеец – Бернард Арно, кој е главен акционер и претседател на Одборот на директори на компанијата за луксузни производи LVMH Moët Hennessy – Луј Витон.

Маск и поранешниот извршен директор на „Amazon“ неколку пати го сменија лидерството меѓу најбогатите луѓе во светот.

Двајцата, исто така, се борат за нивното идно присуство во вселената, откако нивните компании Blue Origin и SpaceX се тужат за договор со НАСА за 2,9 милијарди долари.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: