Русија објави листа со непријателски земји – на неа и Македонија!

март 7, 2022

Владата на Руската Федерација денеска го одобри списокот на странски земји и територии кои, како што се наведува, претставуваат непријателски дејствија против Русија, нејзините компании и граѓани. На списокот се наоѓа и Македонија, а други земји од регионот се Црна Гора и Албанија.

Меѓу другите, се и САД, Канада, земјите членки на ЕУ, Обединетото Кралство, Украина и Швајцарија.

На листата се и Андора, Исланд, Лихтенштајн, Монако, Норвешка и Сан Марино, како и Јапонија, Јужна Кореја, Австралија, Микронезија, Нов Зеланд, Сингапур и Тајван.

Рускиот претседател во саботата потпиша декрет со кој руската влада треба да формира список на земји кои преземаат „непријателски акции“ против Русија во рок од два дена.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: