Home

Perdormire
Политика

ДИК СООПШТИ: ВМРО-ДПМНЕ ДОБИ 44 ПРАТЕНИЦИ, СДСМ 46 ПРАТЕНИЦИ!

Home

ДИК по 22 часа од затворањето на гласачките места , одржи јавна седница на која беа соопштени првичните неофицијални резултати од вчерашните избори.

По хакерскиот напад, ДИК не ги објавуваше резултатите од изборите , така што е неизвесно дали резултатите што беа објавени ноќеска, ќе го сменат соодносот на силите.

Претседателот на ДИК , рече дека

коалицијата Можеме освоила 327 329 ,

ВМРО ДПМНЕ 315 344.

Во пратеници, ВМРО-ДПМНЕ освоиле 44 пратеници, СДСМ 46 пратеници.