НОВИ НЕРЕДИ НА КОСОВО: ПОВРЕДЕНИ СРБИ И ПРИПАДНИЦИ НА КФОР, НАЈАВЕНО ВОНРЕДНО ОБРАЌАЊЕ ВО 20:00 ЧАСОТ!

мај 29, 2023

Конвои на српската армија се упатија кон границата со Косово, а на социјалните мрежи се објавени и видеа од армиските возила.

Како што е најавено, во 20 часот од Претседателството пред граѓаните ќе се обрати претседателот Александар Вучиќ.

Силните сили на КФОР попладнево растурија собир на граѓани кои беа собрани пред општина Звечан. Беа употребени солзавец и шок бомби. Потоа следеше реакција од толпата која возврати со остриги, шишиња и други предмети.

Двајца Срби се ранети од огнено оружје за време на конфликтот во Звечан, од кои едниот е во многу тешка состојба.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: