strumica denes logo

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност – од попладневните часови се најавува нестабилно време со локален проен дожд, грмежи и засилен ветер

Автор:

Датум:

јуни 28, 2023

Автор:

Датум:

јуни 28, 2023

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец кој вдолж Повардарието ќе засилува. Од пладневните часови претежно во северните и источните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер, краткотрајно и во вид на изолирано невреме. UV=8

Температурите во Струмица ќе се движат од 11 до 26 степени целзиусови.