Викенд ручек: Тава од пилешки топчиња со растопен кашкавал

април 15, 2023

Викендот е време за експериментирање во кујната и уживање во вкусни ручеци.

Токму таков е овој ручек со пилешки топчиња од кои ќе барате уште. Лесен за подготовка, уште полесен за јадење.

Потребни состојки:

 • 700g мелено пилешко месо
 • 50g рендан пармезан, плус уште малку за одозгора
 • 60g лебни трошки, плус уште 80g за увалкување
 • 2 големи јајца
 • 1 мал стар кромид, сечкан ситно
 • 4 чешниња лук, сечкан ситно
 • 2 лажици сечкан босилек, плус уште малку за декорација
 • ½ лажица оригано
 • ¼ лажица црвен пипер
 • 100g моцарела (или кашкавал), на парчиња за во топчињата
 • 50g масло за готвење
 • 1 конзерва доматен сос
 • 230g моцарела (или кашкавал), рендано
 • Сол и бибер

Начин на подготовка:

 • Во длабок сад, измешајте ги месото, пармезанот, лебните трошки, јајцата, кромидот, лукот, босилекот, ориганото, црвениот пипер, солта и биберот.
 • Измешајте ја смесата и формирајте средно-големи топчиња од мешавината и ставете ги на хартија за печење.
 • Во секое топче вметнете парче моцарела или кашкавал и убаво извалкајте ги во преостанатите лебни трошки.
 • Во меѓувреме загрејте го зејтинот и кога ќе се загрее, ставете ги топчињата и вртете ги на сите страни додека добијат златна боја.
 • Истурете го доматниот сос во длабок сад, наредете ги топчињата, наросете моцарела или кашкавал и ставете да се пече 25 минути додека кашкавалот се растопи и добие боја.

Погледнете го видеото за детална постапка:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tastemade (@tastemade)

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: