ВИДЕО РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Пилешко со зеленчук во тава

јули 27, 2023

Заследете го „Балкан Твист“(@balkan.twist) на инстаграм за повеќе рецепти!

Потребни состојки:

– пилешки стек 🐔
– компир 🥔
– морков 🥕
– пиперка 🫑
– кромид 🧅
– лук 🧄
– домати 🍅
– павлака за готвење 🥡
– бело вино 🥂
– кашкавал 🧀
– зачини: сол, црн пипер, црвен пипер и вегета 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Зеленчукот и стекот насечете ги на коцки.
🐔 Стекот ставете го да се пропржи во тава со загреано масло, а по некое време додадете ги кромидот, компирот и морковот заедно и оставете да се пржи.
🫑 Потоа, додадете ги пиперките и лукот во тавата и зачините.
🥂 За неколку минути додадете бело вино и оставете да се крчка.
🍅 Откако ќе испари виното, додадете ги доматите.
🥡 На крај, додадете ја павлаката за готвење и ренданиот кашкавал. Поклопете ги оставете да се крчка околу 10тина минути.

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: