Цената на златото руши рекорди: За прв пат над 2.100 долари!

декември 6, 2023

Спот златото скокна во понеделникот, достигнувајќи ново највисоко ниво на сите времиња и ја надмина цената во мај 2023 година од 2.079,08 долари за унца.

Иако претседателот на ФЕД Џером Пауел повтори дека американската централна банка е подготвена повторно да реагира и да ја заостри монетарната политика доколку е потребно, тој ја увери јавноста дека ФЕД ќе го стори тоа претпазливо, бидејќи „ризикот од премногу или премалку затегнување станува избалансиран“. , пренесува Телетрејдер.

Можно е инвеститорите да го сфатиле ова како сигнал дека е малку веројатно уште едно зголемување на каматните стапки во декември, што поттикна дискусии за евентуалното намалување на каматните стапки и кога тоа би можело да се случи.

Во 12:24 часот по средноевропско време златото поскапе за 2,19%, а се продаваше за 2.114,40. долари за унца. Не долго потоа, цената продолжи со остриот раст и достигна 2.134,43 долари.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: