strumica denes logo

СТРУМИЧКАТА ПОЖАРНА СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во среда и четврток ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и силен ветер!

Автор:

Датум:

април 16, 2024

Автор:

Датум:

април 16, 2024

УХМР известува за влажен и студен бран (пообилни врнежи, локално невреме и пад на температурата)

„Од среда до почетокот на следната седмица подрачјето на нашава земја ќе биде под влијание на серија на влажни бранови кои што ќе предизвикаат времето да е променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Во среда и четврток ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и силен ветер (над 70 км/час), локално во форма на невреме. Од петок, а особено за време на викендот поради спуштање на студена воздушна маса врнежите од дожд на планините и повисоките места ќе бидат од снег и ќе се формира нова снежна покривка. Во текот на овој период врнежите повремено ќе имаат обилен карактер, наместа над 40 л/м2 за краток период.“, стои во објавата на Пожарникари-Струмица!