ШВАЈЦАРСКИОТ ФРАНК ГИ ПОБЕДИ ПРОГНОЗИТЕ ДЕКА ЌЕ ОСЛАБНЕ, ПОСИЛЕН Е ОД БИЛО КОГА!

ноември 5, 2023

Швајцарскиот франк се врати на пиедесталот – тој е валутата на Г-10 земјите со најсилни перформанси во однос на доларот оваа година, победувајќи ги сите нејзини врсници во октомври, а со тоа и предвидувањата дека времето на негова доминација меѓу најсилните валути во светот – завршило.

Инвеститорите, вклучително и Амунди и Џеј Пи Морган сега велат дека порастот на швајцарскиот франк ќе продолжи и натаму и дека трендот за негов раст има простор да се одвива и натаму, бидејќи пазарот покажа највисоки облози за апрецијација на франкот од март, покажуваат податоците собрани од Блумберг.

Апетитот за побарувачка на безбедни средства многу е засилен поради војната меѓу Израел и Хамас, која се вжештува, додека швајцарската национална банка продолжува да мафта со купувањето франци како алатка за ограничување на инфлацијата. Претходно, некои аналитичари на пазарот предвидуваа дека, доколку опасноста од проширувањето на блискоисточната војна се намали, ќе се намали и потребата од сигурни валути на пазарот, а со тоа ќе заврши и ерата на силниот франк.

“Како некој што започнал со меѓународното банкарство во Швајцарија во раните 1970-ти, секогаш морам да се насмеам кога читам статија која предвидува дека ерата на апрецијација на швајцарскиот франк доаѓа до крајот“, напиша Ханспетер Џени, поранешниот извршен директор на швајцарската банка УБС, како одговор на анализата објавена во реномираниот Фајненшел Тајмс минатата недела, во која се тврди дека на ерата на силен швајцарски франк ѝ доаѓа крајот.

Швајцарскиот франк на пазарите во моментов „вози високо“ поради побарувачката на инвеститорите за безбедно засолниште. „Швајцарецот“ во однос на УСД и GBP може да биде најинтересен со оглед на тоа што ФЕД и Банката на Англија (БОЕ) ги одржуваат своите политички состаноци оваа недела, каде што се очекува и двете да ги задржат стапките токму онаму каде што се. Овие паузи на Банката на федерални резерви и BoE би можеле да бидат премногу остро во контраст со Швајцарската национална банка (SNB), чиј заменик-претседател даде некои јастребски коментари во текот на викендот, одбивајќи ги очекувањата дека швајцарската Национална банка ќе заврши со зголемувањето на каматните стапки.

Одбивноста кон ризикот на инвеститорите веќе предизвика швајцарскиот франк да достигне највисоко ниво кое не е забележано од 2015 година во однос на еврото. Инфлацијата во еврозоната, исто така, треба да се појави оваа недела, така што овој пар може да биде соодветен за гледање оваа недела.

Во врска со конфликтот на Блискиот Исток, последните случувања покажаа дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху негираше дека би се согласил на прекин на огнот, повлекувајќи паралели со американската одмазда на терористичките напади од 11 септември. На овој начин, би можеле да очекуваме извлечен конфликт, и желбата за зголемување на швајцарскиот франк.

„Швајцарците, особено нивните извозници, би биле толку среќни ако тоа беше случај. Поевтин франк би им помогнал на сите извозници и би им овозможил на повеќе странски туристи да летуваат со своите посилни валути во нашата земја. Да, точно е дека во текот на изминатите 50 години, франкот на моменти пораснал или паднал (малку) во однос на другите валути. Сепак, тие таканаречени „неодржливи високи нивоа“ за жал опстојуваа во изминатите 50 години и продолжуваат да го прават тоа“, напиша во својот одговор Ханспетер Џени.

Само за потсетување – фунтата стерлинг вредеше околу 6,00 SFr во раните 1970-ти (денес една фунта вреди 1,11 SFr), а доларот беше 4,30 SFr (денес: 0,90 SFr); а едно евро беше 1,60 SFr кога беше издадена единствената валута во 2000 година (денес: 0,95 SFr).

Швајцарските извозници на стоки не сакаат ништо повеќе освен да видат послаб швајцарски франк. Тоа ќе и помогне на извозната индустрија на Швајцарија (машинско производство, фармацевтски производи, хемикалии, часовници итн.), бидејќи ќе ги направи поконкурентни, со што ќе ја зголеми побарувачката за швајцарски стоки во странство.

Токму поради овие причини швајцарската национална банка, швајцарската централна банка, купуваше стотици милијарди евра и долари во последните 10 години. Само со една клучна цел: да се погрижиме швајцарскиот франк да не зајакне.

Фактот дека SNB сега почнува да продава евра и долари и да купува франци во текот на последниот квартал (нешто што веќе го правеше неколку пати во минатото) првенствено е поврзано со фактот дека SNB има биланс од околу 900 милијарди SFr ( за големината на бруто домашниот производ на Швајцарија!) и затоа е под притисок на некои швајцарски политички партии да ги намали големите поседувања на странски валути. Ова е особено важно ако се земе предвид дека овие валути постојано ја губат вредноста во однос на швајцарскиот франк.

Дополнително, инфлацијата во Швајцарија е релативно ниска од околу 2,2 отсто, а SNB се чувствува удобно да продаде дел од своите огромни девизни акции и да купи франци.

Така, „ерата на немилосрдното зголемување на вредноста на франкот“ за жал не завршува. Ние сме далеку од тоа да се случи, сè додека ЕУ, Велика Британија и САД (и некои други земји) не успеат да ги средат своите економии по дома, заклучи Џени.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: