strumica denes logo

РУСИЈА ГО ПОФАЛИ ИЛОН МАСК: Единствениот разумен човек во Америка!

Автор:

Датум:

септември 11, 2023

Автор:

Датум:

септември 11, 2023

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, ја коментираше информацијата дека сопственикот на социјалната мрежа „Х“ минатата година ја ограничил работата на „Старлинк“ и со тоа го спречил нападот на Киев врз руската флота, оценувајќи дека Илон Маск , ако ова е вистина, е последниот здрав човек во Северна Америка.

Или барем меѓу последните кои имаат поим за родово неутрална Америка“, напиша Медведев на мрежата „Х“.

Да потсетиме дека претходно американската ТВ Си-Ен-Ен објави делови од биографијата на Илон Маск каде меѓу другото се наведува дека бизнисменот наредил да се ограничи работата на сателитот интернет „Старлинк“ во околината на Крим и со тоа го спречил украинскиот напад на флотата.
Според телевизискиот канал, Маск бил загрижен дека Русија ќе му возврати на „малиот Перл Харбор“ со нуклеарно оружје.