strumica denes logo

РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“: Топено сирење со зеленчук

Автор:

Датум:

септември 21, 2023

Автор:

Датум:

септември 21, 2023

Потребни состојки:

– Фета сирење
– домат 🍅
– пиперка 🫑
– кромид 🧅
– кашкавал 🧀
– масло
– зачини: оригано и буковец 🧂

Начин на подготовка:

🧀 Во земјен сад ставете ја питата Фета сирење и со виљушка надробете ја.
🍅🧅 Врз сирењето ставете ситно сецкани домат и кромид.
🧂 Потоа додадете оригано и буковец.
🧀 Ставете рендан кашкавал, ситно сецкана пиперка, кругови домат и на крај повторно рендан кашкавал.
🕚 Печете на 250 степени 15тина минути.

 

Видео: