ПРВ ЗНАЧАЕН УСПЕХ ВО 2023 ГОДИНА: Илон Маск лансираше 114 сателити, се подготвува и за мисија на Марс оваа година!

јануари 3, 2023
SpaceX founder Elon Musk looks on at a post-launch news conference after the SpaceX Falcon 9 rocket, carrying the Crew Dragon spacecraft, lifted off on an uncrewed test flight to the International Space Station from the Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Florida, U.S., March 2, 2019. REUTERS/Mike Blake - RC12CE22F3F0

Основан од милијардерот Илон Маск, „SpaceX“ го изведе своето прво лансирање во 2023-та година и прати 114 мали сателити во вселената на ракетата „Falcon 9“, се наведува на Твитер профилот на компанијата.

Според соопштението, „Transporter-6“ е шеста мисија на „SpaceX“ за испорака на мали сателити во орбитата. Лансирањето е направено од станицата на вселенските сили на Кејп Карнивал на Флорида.

Првостепениот бустер кој ја поддржува оваа мисија претходно ги лансираше „GPS III-3“, „Turksat 5 A“, „Transporter-2“, „Intelsat G-33/G-34“ и десет мисии на „Starlink“.

Според „Spaceflight Now“, сателитите се во сопственост на оператори во 23 земји.

На 30-ти декември беше објавено дека „SpaceX“ поставил едногодишен рекорд на лансирање на израелски сателити за снимање на Земјата. Вкупно, „SpaceX“ извршил 61 лансирање за една година, соборувајќи го сопствениот рекорд меѓу приватните компании.

Маск најави дека е возможно до крајот на 2023 да испрати и екипаж на Марс, со што ќе испише нова историја во човештвото!

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: