ПРЕВКУСЕН РЕЦЕПТ НА „БАЛКАН ТВИСТ“ – РИЖОТО СО ПЕЧУРКИ!

септември 19, 2023

Потребни состојки:

– ориз 🍚
– свежи шампињони 🍄
– пиперка 🫑
– кромид 🧅
– морков 🥕
– лук 🧄
– пилешки бујон 🐔
– путер 🧈
– магданос
– пармезан
– сол и црн пипер 🧂

Начин на подготовка:

🔪 Кромидот, лукот, морковот и пиперката насечкајте ги ситно или ставете ги во сецко.
🍄 Во тава, со малку масло, пропржете ги шампињоните, а потоа додадете го сецканиот зеленчукот и оставете да се пржат заедно неколку минути.
🍚 Додадете го оризот кој претходниот стоел во вода, сол и црн пипер и промешајте, а потоа постепено додавајте пилешки бујон подготвен од пилешка коцка и топла вода.
🧈 На крај додадете неколку коцки путер, рендан пармезан и сецкан магданос. Промешајте да се соединат состојките и сервирајте.

Видео:

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна:

НАЈНОВИ ВЕСТИ