strumica denes logo

ПОЛИЦИЈАТА ПРОНАЈДЕ ДРОГА КАЈ 19 ЛИЦА НА „Д ФЕСТИВАЛ“ ВО ДОЈРАН – МЕЃУ НИВ И ДВАЈЦА СТРУМИЧАНИ!

Автор:

Датум:

јули 1, 2024

Автор:

Датум:

јули 1, 2024

За време на одржувањето на фестивалот „Д фестивал“ во Стар Дојран приведени се 19 лица, соопшти полицијата.

МВР информира дека на 29.06., 30.06. и 01.07.2024, за време на одржување на фестивал во Стар Дојран, полициски службеници ги лишиле од слобода А.С.(29) од Струмица, Д.Ш.(24) од Гевгелија, Ј.Р.(23) од Скопје, К.В.(24) од Куманово, А.А.(32) од Струмица, Д.А.(34) од Скопје, Г.И.(46) од Скопје, Ј.Б.(32) од Гостивар, В.Г.(18) од село Црничани, гевгелиско, Т.П.(18) и К.Ц.(18), и двајцата од село Миравци, гевгелиско, Г.М.(47) од Скопје, Ф.И.(19) од село Удово, валандовско, Б.С.(23) од село Батинци, скопско, Д.З.(23) од Скопје, А.А.(30) од Валандово, Н.А.(18) од Скопје, С.П.(20) од Башино Село, велешко, и еден 17-годишен турски државјанин.

-При преглед кај нив, како и при контрола во возила во кои се превезувале биле пронајдени марихуана, прашкаста материја и таблети. За настаните бил запознаен јавен обвинител, а по нивно документирање против лицата ќе бидат поднесени соодветни поднесоци, соопшти полицијата.