ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА ЌЕ БИДЕ НАЈГЛЕДАН ВО ИСТОРИЈАТА СО ПОВЕЌЕ ОД ЧЕТИРИ МИЛИЈАРДИ ЛУЃЕ НА ПЛАНЕТАВА!

септември 16, 2022

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи во понеделник на 19 септември во Вестминстерската опатија во Лондон, потврди Бакингемската палата.

Пред државниот погреб, телото на кралицата ќе биде положено во Вестминстерската сала четири дена, за јавноста да може да и оддаде почит.

Последниот член на кралското семејство чие тело беше изложено во јавност беше мајката на Елизабета, позната како „Кралица мајка“ во 2002 година. Во тоа време, повеќе од 200.000 луѓе стоеја во ред за да го видат нејзиниот ковчег.

Погребот ќе биде најгледан телевизиски настан во светската историја, пренесе „Дејли Мејл“. Се очекува да го гледаат повеќе од четири милијарди луѓе на планетава

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна:

НАЈНОВИ ВЕСТИ