ПОДНЕСЕНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПО БРЗА ПОСТАПКА ЗА СТРУМИЧАНЕЦОТ КОЈ МУ ПОМОГНА НА УБИЕЦОТ НА ВАЊА ДА ПОБЕГНЕ ОД ДРЖАВАТА!

декември 8, 2023

„Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни и сексуални деликти при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава по брза постапка против С.Д., поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело помагање на сторител по извршено кривично дело, по чл.365 од Кривичниот законик.

Имено, С.Д. се сомничи дека во временскиот период од 1 до 3.12.2023 му помогнал на Љ.П., кој е осомничен за сторени кривични дела – грабнување по член 141 и убиство по член 123 од Кривичниот законик, дека со патничко возило марка ленд ровер, со струмички регистарски ознаки, сопственост на правно лице со седиште во Струмица, го земал Љ.П. од Белград, Р. Србија и го однел во Р. Турција, со цел да избега и да се сокрие од органите за прогон во Република Македонија“, се вели во соопштението на МВР.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: