ПОЧИНА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА!

септември 8, 2022

Кралицата Елизабета Втора од Битанија почина во четвртокот на 97-годишна возраст, јавува Си-Ен-Ен.

Почина кралицата Елизабета Втора, најдолготрајниот британски монарх чие владеење траеше седум децении, соопшти Бакингемската палата.

Елизабета се искачи на тронот во 1952 година, по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести. Таа ги надгледуваше последните маки на Британската империја, ги надмина глобалните пресврти и домашните скандали и драматично ја модернизира монархијата.

Таа почина во замокот Балморал во Шкотска, откако лекарите рекоа дека се загрижени за нејзиното здравје во четвртокот.

Елизабет владееше со Обединетото Кралство и 14 други кралства на Комонвелтот и стана една од најпрепознатливите жени што некогаш живееле. Нејзиниот син Чарлс веднаш станува крал по нејзината смрт.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: