НОВА ИЗЈАВА НА ПУТИН ЗА КОЈА ПИШУВА СВЕТОТ: Се’ ќе биде брзо и готово ако престанате да и’ помагате на Украина!

февруари 10, 2024

Рускиот претседател ги обвини САД и другите западни земји дека ја продолжуваат војната во Украина во интервјуто што Владимир Путин го даде за американскиот водител Такер Карлсон.

Ова е прво интервју на Путин за западните медиуми откако Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година.

„Мировните преговори со Украина беа „речиси финализирани“, рече Путин во интервјуто и додаде дека потоа Украина „ги отфрли сите тие договори и ги послуша инструкциите на западните земји, европските земји и САД да се борат со Русија до самиот крај“.

Путин како виновник посебно го издвои Борис Џонсон, поранешниот британски премиер кој беше принуден да го напушти британскиот парламент во јуни 2023 година. Путин тврди дека, како премиер, го одвратил Зеленски да потпише мировен договор во раната фаза од конфликтот.

„Фактот што тие (Украина) го слушаат барањето или убедувањето на г-дин Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, изгледа смешно“, рече Путин.

Во видеото објавено пред интервјуто, Карлсон рече дека бил поттикнат да разговара со Путин, делумно затоа што американската јавност „нема поим зошто Путин ја нападна Украина или кои се неговите цели сега“.

Карлсон, кој често ја критикуваше американската поддршка за Украина, го нарече украинскиот претседател Володимир Зеленски „украински макро“ и го спореди со стаорец, беше помалку агресивен во интервјуто со Путин. Тој му се обрати на рускиот претседател со „господине претседател“.

Во интервјуто, Путин му рекол на Карлсон дека Русија и САД сè уште разговараат „преку различни агенции“ за ставање крај на војната.

Пораката на Русија до САД, рече Путин, е: „Ако навистина сакате да престане, треба да престанете да испорачувате оружје. Се ќе заврши за неколку недели“.

Путин рече дека последен пат разговарал со Џо Бајден пред Русија да ја нападне Украина.

„Затоа, му реков дека верувам дека правите грешка од историски размери со тоа што поддржувате сè што се случува таму, во Украина, со притисок врз Русија“, рече Путин.

„Досега се урлаше за нанесување стратешки пораз на Русија на бојното поле. Но, сега тие јасно сфаќаат дека е тешко, ако воопшто е можно, да се постигне. Според мене, тоа е невозможно по дефиниција. Никогаш нема да Ми се чини дека оние кои се на власт на Запад сега го сфатија тоа“, рече Путин.

Рускиот претседател, исто така, рече дека нападот на Полска или Латвија не е во интерес на Русија и додаде дека тоа ќе го направи само доколку некоја од тие земји ја нападне Русија.

„Тоа е спротивно на здравиот разум да се вклучи некој вид на глобална војна, а глобалната војна ќе го доведе целото човештво на работ на уништување. Тоа е многу очигледно“, рече тој.

Во видеото објавено пред интервјуто, Карлсон тврди дека го водел интервјуто затоа што „медиумите на англиски јазик се корумпирани – ги лажат своите читатели и гледачи“.

„Очигледно има ризици да се направи вакво интервју, така што размислуваме за тоа со месеци“, рече Карлсон.

„Повеќето Американци немаат поим што се случува во овој регион. Овде во Русија или 600 милји подалеку во Украина. Но, тие треба да знаат. Тие плаќаат за тоа многу“, рече новинарот.

Карлсон претходно ја бранеше руската инвазија на Украина.

Кога Путин собра до 190.000 војници на границата со Украина во средината на февруари 2022 година, Карлсон ги повтори тврдењата на Путин дека претстојната војна е едноставно „граничен спор“.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: