strumica denes logo

Немоќно момче од Струмичко пронајдено пред маркет во Струга, кривична против родителите за напуштање!

Автор:

Датум:

ноември 19, 2023

Категории:

Хроника, Струмица

Автор:

Датум:

ноември 19, 2023

Категории:

Хроника, Струмица

Малолетник со здравствен проблем, од струмичкото село Банско доцна синоќа сам бил затекнат во близина на маркет во Струга.

СВР Охрид денеска соопшти дека лицето е згрижено и остварен бил контакт со неговите родители.

– Во ОВР Струга синоќа во 22 часот и 10 минути е пријавено дека, пред маркет лоциран на улицата „Ристо Крле“ во Струга, затекнато е малолетно немоќно глувонемо лице. По известување до јавен обвинител и Центар за социјални работи, лицето е згрижено, преземени се мерки и констатирано е дека се работи за 17-годишен малолетник од струмичкото село Банско. Остварен е контакт со неговите родители Т.М. и Ш.М. од истото село и малолетникот денеска, ќе биде вратен во неговиот дом, информира портпаролот Стефан Димоски.

По целосно документирање на настанот, додаде, против родителите ќе биде поднесена кривична пријава по член 200 од Кривичниот законик „напуштање немоќно дете“.