Маск повторно е најбогат човек во светот, акциите на Тесла пораснаа за 100 отсто

март 14, 2023
Elon Musk, founder of SpaceX, with the company’s Falcon Heavy rocket at Launch Pad 39A at NASA’s Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Fla., on Monday, Feb. 5, 2018. The rocket’s test launch, scheduled for Tuesday, Feb. 6, will carry a Tesla Roadster into space. (Todd Anderson/The New York Times)

Според денешниот индекс на милијардери на Блумберг, шефот на Тесла и Твитер, Илон Маск се врати на врвот на листата на најбогати луѓе во светот, на која на крајот на 2022 година се наоѓаше претседателот и извршен директор на конгломератот за луксузни стоки „Луј Витон Моет Хенеси“ (LVMH) Бернард Арно.

Богатството на Маск сега изнесува 187,1 милијарди долари, надминувајќи го Бернард Арно, чие богатство се проценува на 185,3 милијарди долари, јави Блумберг.

Богатството на Маск на почетокот на оваа година изнесуваше 137 милијарди долари. Во меѓувреме, вредноста на акциите на компанијата Тесла се зголеми за 100 отсто во однос на најниската вредност што овие акции ја имаа на 6 јануари, а тоа е доказ за оптимизмот на инвеститорите.

Тесла, меѓудругото, профитираше од поголемата побарувачка за електрични возила по намалувањето на цените на некои модели на автомобили.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна:

НАЈНОВИ ВЕСТИ