ЛИЦЕ ОД СТРУМИЦА ПРОДАЛО 19 ЛАЖНИ ПЦР ТЕСТОВИ ПО 1.000 ДЕНАРИ НА ПАТНИЦИ КОИ ПАТУВАЛЕ КОН ГЕРМАНИЈА!

октомври 9, 2021

Денеска (09.10.2021) од страна на полициски службеници од СВР Куманово-Одделение за криминалистичка полиција-Отсек за економски криминалитет, извршена е контрола на автобус на туристичка агенција кој патува на релација од Република Северна Македонија кон С.Р.Германија, при што од вкупно 50 патници кои се превезувале, кај 19 од нив откриени се 19 фалсификувани ПЦР тестови. По извршени проверки на тестовите било констатирано дека станува збор за фалсификувани тестови, кои биле набавени од едно лице од Струмица, по цена од 1.000 денари по тест. По комплетно расчистување и документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Споделете ја оваа вест доколку ви се допадна: