strumica denes logo

ИЛОН МАСК ОТКРИ ПЛАН ЗА ИСПРАЌАЊЕ МИЛИОН ЛУЃЕ НА МАРС!

Автор:

Датум:

февруари 18, 2024

Автор:

Датум:

февруари 18, 2024

Милијардерот Илон Маск уште еднаш ги откри своите амбициозни планови за воспоставување човечка населба на Марс во блиска иднина. На социјалната мрежа Икс, чијшто сопственик е, одговарајќи на X објава од Силиконската долина на сопствениците на Tesla, Маск го сподели својот „план за игра“ за преселување на милион луѓе на Марс. Тој не даде никаква временска рамка за истото, но навести за создавање на локален, самоодржлив еколошки систем на Црвената планета кој би можел да опстане без никаква поддршка од Земјата.

Опсесијата на г-дин Маск со Црвената планета не е ништо ново, а извршниот директор на SpaceX е гласен за неговите ставови за формирање човечка колонија на планетата. „Ѕвезден брод е најголемата ракета некогаш направена и ќе не однесе до Марс“, напишаа на Твитер Силиконската долина на сопствениците на Тесла. На ова, г-дин Маск одговори: „Ние правиме план за игра за да однесеме милион луѓе на Марс“. „Цивилизацијата го поминува Големиот филтер на една планета само кога Марс може да преживее дури и ако бродовите за снабдување со Земјата престанат да доаѓаат“, додаде тој.

Маск исто така реагираше на друга објава во понеделникот, покажувајќи го својот интерес за Марс. Објавата споделена на страницата за микро-блогирање го прикажува милијардерот заедно со неговиот син X. „Да имаш деца и да поминуваш време со нив е најголемата радост во животот“, пишуваше во насловот на објавата. Како одговор, г-дин Маск напиша: „Но, тогаш почнав да размислувам за Марс“.

Маск во неколку наврати изјави дека сака да го направи човештвото „мултипланетарен вид“ со основање колонија на Црвената планета. Во 2011 година изјави дека ќе стави човек на Марс во следните 10 години. Сепак, во 2022 година, тој откри дека го одложил својот целен датум за достигнување на Црвената планета. Во X пост, тој рече дека сега ја гледа 2029 година како најраниот датум кога луѓето би можеле прво да стапнат на Марс.

Кога техничарот Пранеј Патол од Пуна го прашал колку е уверен во завршувањето на првата мисија на екипажот на ѕвездениот брод на Марс пред 2030 година, г-дин Маск одговорил: „Сè уште во раните фази на тоа. фазите се далеку од врвен приоритет“.

Имено, ако целниот датум на г-дин Маск се лизне многу подалеку во 2030-тите, ќе биде многу блиску до кога американската вселенска агенција НАСА има за цел да ги испрати првите астронаути на Марс.